Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
Image is not available
Shadow
Slider

Events

 

نمايشگاه و سمپوزیوم معماري مدرن/ معاصر ايران در توکيو

در راستاي بسط و توسعه فعاليت ‏هاي فرهنگي با موضوع و محوريت معماري با کشورهاي مختلف، در قالب برگزاري نمايشگاه، ارائه سخنراني، تبادل علمي، به اشتراک‏ گذاردن تجربيات طراحي و اجرا و ... و در ادامه نمايشگاه معماري ايران در بينال هنر ونيز سال 2015، برنامه مشترک معماري ايران و ژاپن در فروردين 1395، نمايشگاه معماري ايران در ارمنستان در شهريور 1395، نمايشگاه معماري مدرن/ معاصر ايران در کشور ژاپن در اسفند ماه سال 96، با دعوت انجمن معماران ژاپن (AIJ) برگزار خواهد شد.

این نمایشگاه که در مجموعه Archi-Depot شهر توکیو و به مدت حدود 2 ماه برگزار خواهد شد در سه بخش مختلف برنامه ‏ریزی شده است، اول قسمت معماری مدرن ایران که مربوط به دوره پهلوی دوم است و حدود 20 پروژه شاخص آن دوره مانند برج آزادی، ساختمان تئاتر شهر، موزه هنرهای معاصر، مجلس سنا، فرهنگسرای نیاوران، موزه فرش و .... به‏ وسیله ماکت، فیلم، اسلاید و تابلوی حاوی مدارک آن معرفی می شود و در بخش دوم پروژه‏ های معماران سرشناس دنیا و ژاپن که برای ایران طراحی شد و به دلایلی از جمله انقلاب سال 57 اجرا نشد معرفی می ‏شود و در بخش سوم تعدادی از پروژه‏ های معاصر ساخته شده ایران در 4 دسته پروژه ‏های عمومی (Public)، پروژه‏ های آپارتمانی (In Fill)، پروژه ‏های رها در طبیعت (Monad) و پروژه‏ های بسیار شاخص ساخته‏ نشده (Un Built) نظیر فرهنگستان و کتابخانه ملی مرحوم میرمیران، سینما آزادی فرشید موسوی به نمایش درخواهد آمد.

سمپوزیوم علمی و پژوهشی نیز در کنار این نمایشگاه تدارک دیده شده و سخنرانانی مانند آراتا ایزوزاکی، علی کرمانیان، پروفسور میاکه و .... پنل گفتگو در مورد معماری ایران در روز افتتاح نمایشگاه در 15 اسفند ماه 96 (6 مارچ 2018) برگزار خواهد شد.

بعد از پایان نمایشگاه در توکیو، برنامه‏ ریزی جهت ارائه این نمایشگاه در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز و مشهد نیز شده است که امیدوار است با تهیه و چاپ کتاب این رویداد همراه با مقاله ‏های تحلیلی و پژوهشی از تویو ایتو، آراتا ایزوزاکی و پژوهشگران ایرانی، قدمی برای ارتقا جایگاه معماری ایران برداشته شود.

در پایان لازم است از انجمن معماران ژاپن (AIJ) ، پروفسور ریچی میاکه، پروفسور آراتا ایزوزاکی به ‏عنوان مدیران برنامه در ژاپن و جامعه مهندسان مشاور ایران (ISEC) به ‏عنوان حامیان معنوی، گروه هولدینگ آذرستان به عنوان حامی مالی و شرکت ‏ها و گروه ‏های متعددی که پوستر برنامه مزین به نام و نشان تجاری آنهاست به‏ عنوان حامیان رسانه ‏ای و تکنیکال برنامه و همچنین علی کرمانیان در مدیریت و برنامه ‏ریزی برنامه و تیم علمی و اجرایی برنامه شامل مهران حق‏بین، علی نقوی نمینی، شهاب میرزاییان، مهران قارلقی و سیامک فرشچی، تشکر و قدردانی نمایم.

 

مهرداد زواره محمدی، مدیر نمایشگاه