Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
Image is not available
Shadow
Slider

Competitions

فراخوان جایزه معمار


تمام پروژه‌های ساخته‌شده پس از انقلاب در چهار گروه عمومی، بازسازی، مسكوني تك‌واحدي و مسكوني آپارتماني در ايران که در دوره‌های قبل جایزه معمار شرکت نکرده‌اند، مجاز به شرکت در رقابت سال جاری هستند و در چهار گروه جداگانه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. پروژه‌های معماری داخلی، اگر دخل و تصرف در اجزای ثابت فضای آنها صورت گرفته باشد، امکان شرکت در گروه بازسازی را خواهند داشت. اما پروژه‌هاي مرمتي مجاز به شركت در رقابت نيستند.


معيارهای داوری

معیارهای عمومی زیر در داوری تمامی پروژه‌ها مدنظر قرار خواهند گرفت:
- خلاقیت و نوآوری در طراحی و نوآوری در کاربرد مصالح و فناوری ساختمان
- مواجهه خلاقانه با مشکلات خاص پروژه از‌جمله: محدودیت‌های اقتصادی، شرایط خاص سایت از‌ نظر ابعاد و اندازه‌ها،‌ ضوابط و رویه‌های قانونی (به‌ویژه در شهرها)، دشواری‌های فنی و...
- دقت و نوآوری در طراحی جزئیات
- توجه به محیط پیرامونی و شرایط اقلیمی،‌ ارزش‌هاي زيست‌محيطي و تعهدات اجتماعي
بدیهی است که قضاوت نهایی در‌مورد هر پروژه نه از‌طریق مشخص کردن امتیاز آن در هر‌کدام از موارد فوق و معدل‌گیری از امتیازات، که با قضاوت درباره تمامیت آن صورت خواهد گرفت.

داوری
روش داوری همچون سال‌های گذشته شامل چند مرحله حذف و انتخاب برای گزینش پروژه‌های نیمه‌نهایی، نهایی و برندگان در هر چهار گروه خواهد بود.  


جوايز
مبلغ کل جوايز ۶۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال است که بنا به صلاحديد داوران بين برندگان چهار گروه تقسيم خواهد شد.

نحوه شرکت در جايزه معمار

۱- در مرحله‌ نخست همه ‌شرکت‌کنندگان می‌بایست مدارک خود را پرينت‌شده در صفحات A3 (به جز صفحه شرح پروژه که حداکثر در دو صفحه A4 باید باشد) به صورت سیمی شده در موعدهاي مقرر
الف) شنبه ۳ شهريور براي طرح‌‌هاي مسكوني
ب) يكشنبه ۴ شهريور براي طرح‌‌هاي بازسازي
ج) دوشنبه ۵ شهريور براي طرح‌‌هاي عمومي
تا ساعت ۴ بعدازظهر به آدرس مجله در خيابان شريعتي، پايين‌تر از ميرداماد، نرسيده به بزرگراه همت، كوچه ديباج، پلاك۶، طبقه دوم، واحد۶ (تلفن‌ و دورنگار:‌ ۲۶۴۰۰۹۸۰ - ۲ ) بفرستند.
• روی هیچ‌کدام از پرینت‌های A3 نام طراح و دفتر طراحی ذکر نشود. نام پروژه، نام طراح، نشانی، شماره تلفن و دورنگار در صفحه شرح پروژه A4 و روی پاکت نوشته شود.

مدارك لازم عبارت‌اند از:
الف‌ـ شرح پروژه حداکثر در دو صفحه A4 با حروفی که به‌راحتی قابل خواندن باشند شامل موارد زیر:
• تیم طراحی معماری، سازه، تأسیسات و... و همچنین مجریان اصلی پروژه
• مشخصات کارفرما و بهره‌برداران
• محل پروژه با کروکی و نشانی دقیق
• کاربری بنا با ذکر جزئیات
• سازه و تأسیسات بنا به‌طور کلی
• سطوح زیربنا و زمین پروژه
• ايده طراحي
• سال شروع و خاتمه‌ اجرا
• نوآوری‌ها و مزایای پروژه
• در این مرحله CD‌ لازم نیست.

طراحان پروژه‌های بازسازی باید توضیحات اضافی در موارد زیر ارائه دهند:
• کاربری قبلی و فعلی بنا
• محدوده مداخلات
• وضعیت بنا قبل از بازسازی
• مهم‌ترین ارزش‌های بنای موجود
• سازه و تأسیسات اولیه ‌بنا

ب‌ـ تصاوير و نقشه‌ها برای هر چهار گروه
• پلان نشان‌دهنده موقعیت بنا در محیط اطراف
• پلان طبقات اصلی
• مقاطع و نماهاي اصلي
• تصاویر نشان‌دهنده ساختمان در محیط اطراف، داخلی و خارجی ساختمان و جزئيات مهم
• هرگونه تصویر، طرح یا نموداری که درک پروژه را تسهیل کند.
پروژه‌های بازسازی می‌بایست تصاویر وضعیت بنا را قبل و بعد از مداخله نشان دهند.
 
۲- در مرحله نخست هيئت داوران در روزهاي ۱۰ و ۱۱ شهريور مدارك رسيده را بررسي و مواردي را كه از‌نظر آنها در مرحله نخست حذف مي‌شوند مشخص مي‌كنند. پروژه‌های باقیمانده به مرحله نیمه‌نهایی راه‌ می‌یابند.
 
۳- همه طراحاني كه به مرحله نيمه‌نهايي راه يافته‌اند، می‌بایست مدارک پروژه خود (شامل: شیت‌ها و CD) را مطابق جدول زماني:‌ طرح‌هاي مسكوني در روز شنبه ۳۱ شهریور،‌ طرح‌هاي بازسازي در روز یکشنبه ۱ مهر و طرح‌هاي عمومي در روز دوشنبه ۲ مهر، تا ساعت ۴ بعدازظهر به آدرس مجله در خيابان شريعتي، پايين‌تر از ميرداماد، نرسيده به بزرگراه همت، كوچه ديباج، پلاك۶، طبقه دوم، واحد۶ (تلفن‌ و دورنگار:‌ ۲۶۴۰۰۹۸۰ - ۲ ) بفرستند.
• همه نقشه‌ها، عکس‌ها و توضیحات می‌بایست روی فوم (Foamboard) به ابعاد ۵۰×۷۰ سانتی‌متر (حداکثر ۵ صفحه)‏ و به صورت عمودی چسبانده شوند (حتماً از صفحات چوبی و PVC استفاده نشود). 
• روی هیچ‌کدام از شیت‌ها نام طراح و دفتر طراحی ذکر نشود. نام پروژه، نام طراح، نشانی، شماره تلفن و دورنگار روی پاکت نوشته شود.
CD حاوي متن با فرمت Word‏، تصاوير و نقشه‌هاي 300DPI با فرمت JPEG يا TIF‌. از اين تصاوير براي تهيه فيلم فيناليست‌ها و برندگان استفاده مي‌شود.
• پروژه‌های متعدد متعلق به یک معمار (مشاور) در پاکت‌های جداگانه ارسال شود.

اعلام نتایج داوری و اعطای جوایز
• داوري پروژه‌هاي راه‌يافته به مرحله نيمه‌نهايي در روزهاي ۷ و ۸V مهرماه ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.
• جوایز برندگان این دوره در ۱۲ مهر ۱۳۹۷ طی مراسمی که محل برگزاری آن متعاقباً اعلام خواهد شد، اهدا می‌شود. 
علاقمندان برای اطلاعات بیشتر درباره جایزه‌ معمار می‌توانند با دفتر مجله تماس بگیرند یا به سایت مجله به نشانی This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. یا کانال مجله مراجعه نمایند.
 
خواهشمند است فراخوان را دقیقاً مطالعه فرمایید. اگر مدارک دیرتر از ساعت مقرر به دفتر برسد،‌ پذیرفته نمی‌شود. مدارک و اطلاعات به همان شکلی که تحویل گرفته شده چاپ ‌می‌شود و تغییرات بعدی پذیرفته نخواهد شد. مدارک ارسالی به شرکت‌کنندگان بازگردانده نمی‌شود.

 

داوران جایزه معمار ۱۳۹۷

مهرداد ایروانیان
متولد ۱۳۳۶، معمار، مجسمه‌ساز و نقاش، فارغ‌التحصیل رشته معماری از دانشگاه یو اس ال آمریکا، در زمینه طراحی ساختمان‌، منظره‌نگاری و ساخت فعال است، از جمله پروژه‌های معماری او می‌توان به پارک باغ بلند، منظره شهری دروازه قرآن، ساختمان اداره گاز استان فارس، خانه‌های مسکونی ۱۸- ۱، ساختمان اتاق بازرگانی، موزه‌ تاروپود و مجموعه رستوران هفت‌خوان و مجموعه سرزمین سبز اشاره کرد.
 در سال ۲۰۰۲ جایزه‌ معماری ماربل (MAA) را برای طراحی منظر دروازه‌ قرآن (ورودی شمالی شیراز) گرفت. همچنین در چهار دوره کاندید دریافت جایزه‌ آقاخان بوده است. او با دانشگاه آزاد از سال ۷۴ و دانشکده حافظ با تدریس دروس معماری معاصر و تاریخ معماری همکاری دارد. 


رضا علی‌آبادی
دانش‌آموخته معماری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۹۹۹، سال ۲۰۰۶ تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه مک‌گیل به پایان رساند و پس از کسب مجوز کار حرفه‌ای، در سال ۲۰۱۰ دفتر «معماری بوتیک» Rzlbd را در تورنتو تأسیس کرد، دامنه کار دفتر از طراحی ساختمان‌ها تا اشیا، برگزاری چیدمان و نمایشگاه، و انتشار مجله‌ای با عنوان rzlbdPOST را در برمی‌گیرد.
برای شناخت کیفیت شاخص کارهای این استودیو در مقیاس‌های مختلف، می‌توان به جوایز متعددی که کسب کرده اشاره کرد، از جمله جایزه بین‌المللی معماری امریکا ۲۰۱۷ و دو جایزه از انجمن معماران اونتاریو. کارهای این دفتر در عرصه‌های داخلی و جهانی نیز به نمایش گذاشته شده و در بیش از ۷۰ نشریه به چاپ رسیده‌اند. علی‌آبادی به پژوهش در زمینه‌هایی مثل معماری میکرو، ایده‌های خانه‌سازی برای آینده و دیگر ابعاد شهرسازی همچون تراکم علاقمند است. انتشارات انگلیسی Artifice اخیراً تک‌نگاری کارهای او را که مروری بر کارهای هفت سال گذشته اوست، منتشر کرده است.


زدِنیک فرانِک | Zdeněk Fránek
متولد سال ۱۹۶۱ در بوسکویچ، جمهوری چک، دانش‌آموخته رشته معماری از دانشکده معماری دانشگاه فنی برنو، در سال ۱۹۸۹ دفتر معماری فرانِک را تأسیس کرد. او علاوه بر تدریس در چندین دانشکده معماری، سال ۲۰۱۲ رئیس دانشکده معماری دانشگاه فنی لیبرِک بوده است. کارهای او در نمایشگاه‌های متعددی به نمایش گذاشته شده‌اند، از جمله خانه هنر برنو، گالری سی‌سی‌سی پکن، و چند شهر دیگر جمهوری چک. در حال حاضر، علاوه بر طراحی و تدریس در دانشگاه، مقالاتی در جمهوری چک و کشورهای دیگر منتشر می‌کند. او سخنرانی‌هایی نیز در شهرهای دیگر از جمله دهلی نو، گِنت، و سانتیاگوی شیلی داشته است.


محمدرضا قدوسی
متولد سال ۱۳۵۵، دانش‌آموخته دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی است. دارای سابقه کار در ایران، کانادا و عراق است و در طرح‌های جامع مسئول بوده است. او که از مؤسسان استودیو زاو در سال ۱۳۸۵ است، اکنون با همکاران، دیدگاه «مدیریت مصرف منابع برای داشتن فضای زندگی بهتر» را پیش می‌‌برند.  «زاو» تاکنون چندین جایزه ملی و بین‌المللی کسب کرده است، از جمله منتخب روزنامه نیویورک تایمز سال ۲۰۰۹، منتخب جایزه فریتز هوگر ۲۰۱۷ و جایزه معمار. از قدوسی مقالات متعددی در مجلات ایرانی و خارجی چاپ شده است.


شاميل محمدزاده
متولد ۱۳۲۴، دانش‌آموخته معماری از دانشگاه شهید بهشتی، فعاليت حرفه‌اى را از سال ١٣٤٦ با همكارى با وزارت مسكن و شهرسازى، مهندسان مشاور نقش جهان، مهندسان مشاور گنو، مهندسان مشاور بن‌سار، علاوه بر دفتر شخصى‌اش، آغاز کرد.
استاديوم ٥٠ هزار نفرى يادگار امام تبريز (برنده رتبه اول استاديوم سبز از سوىِ AFC)، سالن چندمنظوره بانوان تبريز و استاديوم ٧٥ هزار نفرى نقش جهان اصفهان، محصول همكارى او به عنوان طراح ارشد با مهندسان مشاور آرتك تا امروز است. در طراحی مسابقه پديده كيش با مهندسان مشاور شيردل و همكاران (برنده رتبه اول)، مسابقه مركز فرهنگى سمرقند ازبكستان، طراحى باغ موزه حصار كاخ سعدآباد، هتل ٤٠٠ اتاقى صنايع و معادن و ساختمان كنترل مركزى كارخانه سيمان بوشهر همکاری داشته است.
ساختمان ادارى آقاى مغزى (رتبه پنجم جايزه معمار سال ٨٠)، ساختمان تحقيقاتى فرا افرند در پارك فن‌آورى پرديس (رتبه اول جايزه ساختمان‌هاى تحقيقاتى سال ٨٢)، محصول نگاه شخصى اوست.
او سابقه ١٠ سال تدريس در دانشگاه آزاد و داوری در مسابقات معمارى از جمله جايزه معمار و جايزه معمارى داخلى ٩٥ را دارد.

 

وب سایت جایزه معمار: www.memarmagazine.com