Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
Image is not available
Shadow
Slider

Competitions

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز
مسابقه معماری زیستا

تاریخ: جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷
از ساعت: ۱۶ الی ۲۰
مکان: هتل سیمرغ تهران، سالن آمفی تئاتر


...
مسابقه معماری زیستا، راهکارهای معمارانه برای عبور از بحران
شرکت ویستابست از پیشگامان صنعت پلیمر و تولیدکننده پروفیل در و پنجره یو پی وی سی بر اساس استانداردهای بین المللی بوده و اولین شرکت ایرانی دریافت کننده گواهینامه کیفیت رال آلمان است. این شرکت با توجه به نیاز بازار ساختمان ، محصولات تولیدی خود را با ۱۳ خط تولید ، ۴۳ قالب و در انواع سه محفظه ای ، پنج محفظه ای ، کشویی و ۷ رنگ لمینیت به بازار عرضه می کند. ویستابست از معماران، مهندسین، طراحان و فعالان صنعت ساخت و ساز، دعوت به عمل می آورد تا در "مسابقه معماری زیستا، راهکارهای معمارانه برای عبور از بحران" شرکت نمایند.

طرح پرسش
تهران روی گسل های فعال زلزله خیز قرار دارد و وقوع زلزله در آن دور از ذهن نیست. جمعیت ۸ میلیونی، خیابانهای باریک، بافتهای فرسوده و کیفیت پایین ساخت، شبکه لوله کشی گاز با ۷۰۰.۰۰۰ علمک، همگی مقدمات ایجاد یک بحران پس از زلزله است، به علاوه تهران الگوی سایر شهرهای ایران و شناخته ترین شهر ایران در منظر بین المللی است.
لذا در پی طرح پرسشی هستیم تا معماران ظرفیت های معماری را در ارایه راه حل برای تسهیل عبور از چنین بحران هایی بسنجند. شرایط به وجود آمده پس از زلزله، اغلب مرگ بار تر از خود آن است. در عرض چند ثانیه آرامش زندگی صدها هزار انسان از بین رفته است و در کنار تلی از خرابه و ویرانه، حس امنیت و شوق زندگی جای خود را به هراس، آشفتگی و درماندگی می دهد. ساعاتی پس از زلزله، راه های ارتباطی از بین رفته اند، تردد و امدادرسانی در شهر به سختی انجام می گیرد. امکان ریزش ویرانه ها وجود دارد و ترکیدگی لوله های گاز، آب و فاضلاب، شهر را آبستن حوادث بعدی نموده است.

هدف مسابقه ارائه راهکاری معمارانه در روزهای نخستین پس از زلزله در شهر تهران است. راه حلی برای ایجاد فضایی امن جهت کاهش آسیب های بعدی در شرایط واقعی پس ازبحران، ارائه این راه حل صرفا تولید محصول نبوده و می تواند از جنس راهبردهای فضایی بر اساس شناخت دقیق و واقعی شرایط باشد به طوری که معیارهای داوری را رعایت کند.

معیارهای داوری
- ارائه تحلیل از شناخت شرایط پسا زلزله و طرح "پرسش" اصلی
- چگونگی "پاسخ دهی" به پرسش مطرح شده و انطباق آن ها با ساختار موجود اجتماعی، فرهنگی و اقلیمی سریع و عملی بودن راه حل و در دسترس بودن مقدمات آن
- دریچه های "نو" در نگاه به پرسش طرح شده
- قابلیت تعمیم و تکثیر راه حل برای شهرها و روستاهای دیگر
- امکان استفاده از راه حل در بازه های زمانی و مکانی دیگر

زمانبندی:
آغاز مسابقه: ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۷
ارسال آثار: ۲ اردیبهشت تا ۲ تیر ۱۳۹۷
داوری آثار ارسالی: ۸ تیر ۱۳۹۷
اعلام برندگان: ۱۰ تیر ۱۳۹۷
اهدای جوایز: ۱۴ تیر ۱۳۹۷

مدارک تحویلی:
شرکت کنندگان باید آثار ارسالی خود را تا ساعت ۲۴ روز ۲ تیر ماه سال ۱۳۹۷، از طریق وب سایت رسمی مسابقه ارسال نمایند. مدارک درخواستی به شرح زیر است:
- ارايه نوع مدارك به عهده شركت كنندگان بوده و حداكثر در دو شيت قطع A1 ارايه مي گردد.
- ارايه فيلم يا انيميشن كوتاه (حداكثر ۶۰ ثانيه) اختياری است.
- برگه ی توضیحات طرح در قالب فایل PDF با حداکثر ۵۰۰ کاراکتر باشد.
- برگه مشخصات فرد یا افراد شرکت کننده شامل نام، نشانی، آخرین مدرک تحصیلی و شغل در قالب یک صفحه PDF.

تمامی فایل ها باید در قالب فایل فشرده با پسوندهای Zip یا Rar در وب سایت مسابقه بارگذاری شوند. از آنجایی که خلاقیت در طرح توسط شرکت کنندگان در اولویت قرار دارد، لذا محدودیتی برای سایت و یا مقیاس طرح ها وجود ندارد.

جوایز مسابقه:
- رتبه اول ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال و لوح تقدیر
- رتبه دوم ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال و لوح تقدیر
- رتبه سوم ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال و لوح تقدیر
- اهدای دو سکه به پنج طرح برگزیده

هیات داوران
- دکتر محمد سعید ایزدی
- فرامرز پارسی
- علیرضا شرافتی
- محمدرضا قدوسی
- محمد مجیدی
- هومن طالبی (داور جانشین)

قوانین مسابقه:
این مسابقه در دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی ثبت گردیده است و مطابق قوانین این دبیرخانه، برگزار می شود.
مسئولیتهای مرتبط با اصالت آثار بر عهدۀ ارائهکنندگان آثار خواهد بود . در صورت عدم رعایت اصالت اثر، تمامی مراتب به اطلاع دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی خواهد رسید.
مالکیت مادی و معنوی آثار، مطابق حقوق مصنفین و مولفین جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. زمان اعلام اعتراض به نتایج داوری، تا یک هفته پس از اعلام نتایج، فراهم خواهد بود.

دبیرخانه مسابقه زیستا:
تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، خیابان مقدس۴، پلاک ۲۱
وب سایت رسمی مسابقه: www.zista.vistabest.com

ایمیل مسابقه:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
شماره تماس دبیرخانه: ۰۲۱ - ۲۳۰۰۲۴۰۰

دانلود فایل توضیحات مسابقه معماری زیستا (کلیک کنید.)